Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Karlowe Wary
Karlovy Vary to najpopularniejsze uzdrowisko w Czechach. Chętnie odwiedzane nie tylko przez kuracjuszy, ale także turystów chcących zobaczyć to niezwykłe miejsce. Jego klimat tworzy architektura, malowniczy krajobraz oraz domieszka specyficznego przepychu. Uzdrowisko, otoczone zalesionymi pagórkami, położone jest w dolinie wijącej się przez miasto rzeki Teplá. Dominującą zabudowę stanowią domy z XIX w., będące ciekawym przykładem architektury uzdrowiskowej z przeważającym stylem klasycyzmu i empire. Poza tym latem odbywa się tu prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Karlovy Vary, na który co roku zjeżdżają wielkie gwiazdy, nie tylko czeskiego, kina.
Miasto założone zostało przez cesarza Karola IV. Powstaniu uzdrowiska towarzyszy nawet legenda, mówiąca o tym, iż to właśnie król odkrył lecznicze źródło, natrafiając na nie przypadkiem podczas polowania. Historia miasteczka od samego początku związana była z jego sanatoryjnym charakterem. Jego popularność wzrosła po wojnie trzydziestoletniej, kiedy to Karlovy Vary stopniowo stawały się międzynarodowym uzdrowiskiem, w którym chętnie leczyły się i wypoczywały największe osobistości świata polityki i kultury. Bywali tu m.in. Fryderyk Chopin i Adam Mickiewicz. Europejskie sanatorium pod koniec XIX w. bardzo chętnie zaczęli odwiedzać kuracjusze rosyjscy, niejednokrotnie kupując tutaj domy. Także dziś znaczną część gości, ale i mieszkańców miasta, stanowią Rosjanie.
Kupując pamiątki, warto pamiętać o przepysznych waflach, jakimi są karlovarské oplátky, świetnej gorzkiej wódce ziołowej Becherovce oraz karlowarskiej porcelanie.